Chińskie znaczki pocztowe to ciekawa pozycja w filatelistyce.
Jeżeli posiadają Państwo chińskie znaczki pocztowe wyceniamy je i w przypadku zainteresowania skupujemy za gotówkę.
Znaczki chińskie z okresu rewolucji kulturalnej – o te chodzi
Chodzi w zasadzie o chińskie znaczki z okresu rewolucji kulturalnej (znaczki Chiny Ludowe) z lat 1958 do roku 1968.
Wcześniejsze znaczki przedstawiają niższą wartość filatelistyczną. Różnią się istotnie. Do roku 1954 miały wysokie nominały sięgające kilkuset yuanów. Wtedy nastąpiła denominacja. Okres 1955 – 1957 nie wszedł jeszcze w okres Rewolucji Kulturalnej choć motywy „robotnicze” są widoczne.
Od roku 1969 kilka kolejnych roczników chińskich znaczków pocztowych jest w cenie, ale praktycznie nie występują w Polsce. Wynika to z faktu, że nie były już sprzedawane w abonamencie. Kolejne roczniki przedstawiają znikomą wartość filatelistyczną.
Gdzie szukać znaczków chińskich
Znaczki chińskie występują w:
- specjalizowanych zbiorach kolekcjonerskich należących do absolutnej rzadkości. wtedy rzadko komu przyszło do głowy, aby zbierać chińskie znaczki pocztowe
- zbiorach abonamentowych (rocznikowych). W tamtych czasach bywało tak, że aby kupić cieszący się powodzeniem Watkan, trzeba było zapisać się na przykład na znaczki chińskie czy DDR.
- zbiorach tematycznych; tu można znaleźć pojedyncze serie.
Jak odróżnić znaczki chińskie od innych walorów azjatyckich
Każdy kraj ma swój charakterystyczny symbol
- 中 – Znaczki chińskie
- 日 – Znaczki japońskie – uwaga, na znaczkach pocztowych ma kształt 8
- 조 – Znaczki Korei Północnej
- Viet-Nam – Znaczki wietnamskie
Znaczki chińskie – wartość
Wartość / cena chińskich znaczków, podobnie jak i innych walorów filatelistycznych zależy od wielu czynników. W tym przypadku, oprócz rocznika liczy się na przykład kompletność roczników, czy serii, stan techniczny, na przykład, czy nie są uszkodzone, połamane, mają klej i wiele innych. W przypadku znaczków chińskich z okresu rewolucji kulturalnej w obrocie filatelistycznym są również znaczki kasowane, czyli stemplowane, ale ich wartość jest niższa niż znaczków czystych.
Bloki znaczków chińskiech
Z powyższego powodu można je znaleźć nie tylko w zbiorach profesjonalistów, ale w zwykłych hobbystycznych kolekcjach. Może w nich jednak zabraknąć sztuk, których nie było w abonamencie (co za tym idzie najcenniejszych). Ciekawymi pozycjami są bloki. Zobacz poniżej przykład bloków z motywem kwiatowym. Występują również serie z fauną i florą.
Można by tak długo opisywać, więc najlepiej zapraszam do kontaktu telefonicznego z całej Polski lub do sklepu filatelistycznego w Warszawie.
Podsumowanie
Po czym odróżnić znaczki chińskie z okresu rewolucji kulturalnej od znaczków innych państw azjatyckich: Japonii, Korei, Wietnamu…
- są w większości kolorowe,
- wiele z nich przedstawia podobiznę Mao Zedong wodza rewolucji, ale nie tylko są również znaczki industrialne oraz motywy zwierzęce i roślinne,
- dużo znaczków ma nominał 8 i nie przekracza 22.
- znaczki posiadają charakterystyczny znak chiński: kwadrat przekreślony centralnie pionową kreską (w znaczkach japońskich ten symbol przypomina bardziej 8 jednak bez zaokrąglonych brzuszków (pionowy prostokąt przedzielony symetrycznie poziomą kreską; korea to coś jak stół campingowy stojący na odwróconym T z krótką nogą)
Jeśli stwierdziłeś, że posiadasz znaczki japońskie bądź koreańskie, tym razem nie masz szczęścia. Jeśli zidentyfikowałeś znaczki chińskie to spróbujmy je wycenić. Nie musisz być z Warszawy. Zadzwoń.
Marek Czelej