Znaczki polskie

interesują głównie kolekcjonerów filatelistów w naszym kraju.  Mamy bogatą tradycję filatelistyczną. Wiele osób zbierało znaczki w okresie PRL i z uwagi na ich liczbę na rynku, nie stanowią wartości handlowej, choć są często piękne i cieszą oko.

Ile są warte znaczki pocztowe z lat 70.?

Co do zasady znaczki polskie kasowane (stemplowane) nie posiadają wartości kolekcjonerskiej niezależnie od okresu (są jednak wyjątki).

Jakie znaczki z PRL-u są najdroższe?

Znaczki pocztowe polskie, poszukiwane obecnie przez kolekcjonerów pochodzą głównie z okresu od Polski międzywojennej i powojennej do roku 1956. Kolekcje przedwojenne potrafią również być w cenie, ale to zależy od konkretnych zbiorów, a czasem poszczególnych pojedynczych walorów filatelistycznych.

Jeżeli posiadają Państwo takie zbiory, wyceniamy i skupujemy za gotówkę. Polecamy również nasze 2 rekomendacje do przeczytania:

Zapraszamy do kontaktu telefonicznego z całej Polski lub do sklepu filatelistycznego w Warszawie.

Znaczki polskie - filatelistyczne . Poczta Polska

W przypadku znaczków współczesnych po denominacji, wartość mają znaczki czyste, niekasowane.

Co nieco historii.

Różnego rodzaju przesyłki były nadawane od wieków pomiędzy dworami i zamkami. Za datę narodzin poczty w Polsce uważa się 18 października 1558 roku, kiedy król Zygmunt August ustanowiono połączenie pocztowe pomiędzy Krakowem Wiedniem i Wenecją. Nie było wtedy jednak znaczków.

W wyniku rozbiorów administrację pocztową na ziemiach Polski przejęły państwa zaborcze; poczty tych państw wprowadziły na tych ziemiach znaczki pocztowe po wynalezieniu w XIX wieku tej formy uiszczania opłaty. Pierwszy polski znaczek pocztowy został wprowadzony w Królestwie Polskim w 1860 i był w obiegu do upadku powstania styczniowego.

Po odzyskaniu niepodległości w 1918 w obrocie były znaczki pozostałe po państwach zaborczych z polskimi napisami i symbolami. W styczniu 1919 zaczęto wprowadzać do sprzedaży pierwsze urzędowe, prowizoryczne wydania polskich znaczków.

W czasie II wojny światowej na terenach Generalnego Gubernatorstwa wydawane były specjalne znaczki, w przeważającej większości z wizerunkiem Adolfa Hitlera.

Od powstania PRL znaczki pocztowe miały charakter propagandowy. Były towarem produkowanym masowo, co zaprzepaściło szansę na osiągnięcie przez nie wartości na krajowym i międzynarodowym rynku filatelistycznym.

Marek Czelej

Dane kontaktowe

Polskie znaczki pocztowe

1944, 1945, 1946, 1947