Znaczki ZSRR z okresu stalinizmu
Rekomendacja: Zbieraj
Znaczki ZSRR z okresu stalinizmu są obecnie poszukiwane. W Rosji ich po prostu brakuje.
Okres stalinowski w filatelistyce dzieli się na 3 okresy:
- 1925 – 1938 – Bardzo poszukiwane i drogie, pod warunkiem, że są w idealnym stanie i oczywiście niekasowane.
- 1939 – 1948 – Słabszy okres ze względu na wiele dodruków
- 1949 – 1955 – Poszukiwane; znaczki na załączonych ilustracjach
Tych znaczków jest sporo w Polsce.
Znaczki z okresu 1925 – 1938 były przysyłane do Polski dla Komunistycznej Partii Polski, jako wspomożenie jej działalności. Działacze KPP sprzedawali je sklepom filatelistycznym, a uzyskane pieniądze przekazywali na działalność partyjną. Spotkałem kiedyś człowieka, który podzielił się ze mną tą ciekawostką, bo sam sprzedawał je znanej przedwojennej warszawskiej firmie filatelistycznej Tadeusz Gryżewski (dla zainteresowanych więcej o firmie poniżej*). W ówczesnych czasach znaczki te cieszyły się popularnością bo były bardzo ładne.
Znaczki radzieckie od roku 1949 były sprzedawane w abonamencie. Można je znaleźć w starych zbiorach. Cenniejsze roczniki kończą się na roku 1955 potem są już zdecydowanie słabsza, a przede wszystkim nie stalinowskie.
Poniżej jedna z rzadszych serii z tego okresu: „Stalinowska Konstytucja”. Nie była ona jednak sprzedawana w polskim abonamencie.
Z punktu widzenia kolekcjonerskiego nie pojedyncze znaczki ZSRR, serie, czy luźny zbiór mają wartość. Mają je jedynie uporządkowane kolekcje.
Dla przykładu przedstawiam poniżej 3 strony z klasera kolekcjonerskiego.
Ogólne wskazówki związane z wyceną znaczków znajdują się tutaj.
Zadzwoń, zapraszam do współpracy.
Firma Sklep Filatelistyczny Marek Czelej – Dane kontaktowe
* O Firmie Filatelistycznej Tadeusz Gryżewski. Tadeusz Gryżewski był wybitnym ekspertem i kolekcjonerem. Posiadał największe w Polsce zbiory Poczty Powstańczej AK i Getta. Zbiory te stanowią podstawę współczesnych zbiorów z okresu. Ja u Pana Gryżewskiego stawiałem pierwsze kroki w filatelistyce. Firma działała przed i po II wojnie światowej. Był to jedyny prywatny sklep filatelistyczny w latach 50-tych i 60-tych. Mieścił się po wojnie w domu Metodystów na Mokotowskiej 12 przy Placu Zbawiciela.
Może Cię to zainteresuje